5 sposobów na lepsze uczenie się
Opublikowane przez admin w dniu
Jak zostać ekspertem? Jak uczyć się złożonych czynności? Na co zwracać uwagę, gdy rozwiązujesz problem?
Żyjemy w czasach nieustannej zmiany, gdy stałe uczenie się jest nieodzowne. Jeśli się nie uczymy, zostajemy w tyle, z mniejszymi perspektywami i mniejszą nadzieją. Dajmy ją sobie poznając choćby 5 naukowo udowodnionych sposobów na zdobywanie wiedzy.
Sposób 1: obserwacja
Na czym to polega? Otóż na tym, że kiedy obserwujemy, jak ktoś coś robi, aktywujemy dokładnie te same naurony, które aktywizują się wtedy, gdy robimy coś naprawdę.
Kiedy obserwujemy konsekwencje cudzego zachowania, wiemy, co powtórzyć, a co nie. Czyli jeśli widzę, że ktoś pochwalił kogoś umiejętnie, bo ten ktoś ma większą chęć do działania, to z kolei mnie to motywuje do równie umiejętnego chwalenia kogoś.
Kiedy uczyć się w ten sposób? Gdy chcemy powtórzyć konkretne zachowanie. Ma to zatem znaczenie dla wszystkich tych, którzy uczą się np. informacji zwrotnej czy przywództwa. Kiedy patrzysz na kogoś w akcji, uczysz się mniej lub bardziej świadomie. Rób to zatem świadomie i naśladuj dobre przykłady.
Czy zawsze to działa. No nie. Czasem konieczna jest znajomość konkretnego rzemiosła i nie da się od tego uciec. Obserwacja jednak to znakomity sposób na powtarzanie pożądanych zachowań. Jeśli zatem chcesz się uczyć nowych zachowań, np. lepszych wystąpień publicznych, idź tam, gdzie zobaczysz dobrych mówców w akcji.
Sposób 2
Intencjonalne ćwiczenie, aby stawać się ekspertem.
Jak myślisz: kiedy koszykarz ma szansę wejść na mistrzowski poziom? Wtedy gdy gra regularne mecze, czy wtedy, gdy w samotności doskonali po raz tysięczny ten sam rzut.
Zaskakujące, ale to drugie. Podobnie jest z Tobą. Jeśli chcesz się nauczyć nowej kompetencji, podziel ją sobie na kolejne części i ćwicz je osobno. Chcesz się nauczyć small talku? Zacznij o treningu powitań. Chcesz się nauczyć jeździć autem? Przećwicz poruszanie pedałami, poćwicz ruchy dźwignią zmiany biegów – poznaj całą mechanikę osobno, by następnie wszystko stopniowo łączyć.
Chcesz się nauczyć bezpiecznej jazdy: doskonal wychodzenie z poślizgu, reagowanie w sytuacji, gdy coś nagle wyskoczy Ci przed auto – ale rób to wytrwale, doskonaląc poszczególne umiejętności.
Koniec końców grupujemy mniejsze porcje wiedzy większą całość pt. sprawny rozmówca, bezpieczny kierowca etc.
Sposób 3
Nauka poprzez zadawanie pytań
Jak powiedział Albert Einstein:
Gdybym miał godzinę, aby rozwiązać problem, 55 minut poświęciłbym na problem i pięć minut na rozwiązanie.
Innymi słowy, dobrze jest najpierw dobrze ująć problem, zadać właściwe pytania, a dopiero później, znacznie mniej czasu poświęcić na rozwiązanie, odpowiedź.
Myślenie nad właściwym pytaniem sprawia, ze poszukujemy, łączymy różne źródła wiedzy co samo w sobie jest rozwojowe.
Jak to może wyglądać? I co może być w tym kontekście pomocne?
Cykl dociekań
Na początku mamy temat: np. rozwój rynku nieruchomości
Potem: konkretne sformułowanie pytania: Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości za pół roku
Zaplanowanie metod i aktywności, które pomogą znaleźć odpowiedź: rozmowy z ekspertami, lektura fachowej prasy etc.
Zbiernie dowodów: rozmowy, lektury
Analiza
Odpowiedź: rynek będzie wyglądał tak…
Podzielenie się wynikami
Analiza postępów: wiemy czy nie.
Można oczywiście poszczególne etapy pomijać, wracać do nich w dowolnym momencie na takiej zasadzie, że np. od razu analizujemy konkretne źródło informacji zanim cokolwiek z niego zaczerpniemy.
Takie działanie pomaga lepiej uczyć się nowych sposobów rozwiązywania problemów. Bliskie jest postawie agile, kiedy sprawdzamy możliwie szybko, czy to, co robimy, robimy dobrze i na ile wymaga to korekty.
Sposób 4.
Ekscytacja
Kiedy uczyłem się jeździć na motocyklu, to dzięki realnym sytuacjom na drodze, którym przypatrywał się instruktor nauczyłem się najwięcej. Podobnie było, gdy zdawałem egzaminy karate. Obecność innych stymulowała mnie i sprawiała, że wchodziłem na wyższy niż regularny poziom.
Myślałem przez parę lat, że jestem w tym wyjątkowy. Nie byłem.
Uczymy się szybciej, gdy jesteśmy podekscytowani. Skąd jednak wziąć ekscytację? Z interakcji. Zadbaj zatem o kontakt z innymi. Jeśli chcesz się uczyć wystąpień, czy improwizacji teatralnej nie poprzestawaj na treningu w domu, lecz wyjdź do ludzi. Niech motywuje Cię już sama ich obecność.
Sposób 5
Informacja zwrotna.
Informacja zwrotna pokazuje przestrzeń między pożądanym wynikiem a rzeczywistym stanem Twojej pracy czy wiedzy. Szukaj takiej, która Cię rozwija. A jak ją rozpoznać?
Jakie są główne cechy dobrej infomracji zwrotnej?
1) Konkretna, bo wiesz, co poprawić lub co było dobre
2) Na czas (i korygującą i wzmacniającą informację najlepiej udzielić możliwie szybko)
3) Zrozumiała (to jasne)
4) Przyjazna (pokaż, że Ci zależy)
Głównym pozytywnym aspektem informacji zwrotnej jest to, że może działać częściowo, krok po kroku. Może skupić Twoją uwagę na konkretnej części danego zachowania lub przyswajanej wiedzy. Np.
Wczoraj miałeś bardzo dobre wystąpienie. To, co wg mnie można udoskonalić to podsumowanie, czyli wyszczeglnienie tego, o czym powiedziałeś pod sam koniec. Dzięki temu całość jest jeszcze bardziej uporządkowana.
Z niecierpliwością czkeam na Twoją kolejną prezentację.
Szukaj zatem takich warunków, w których panuje kultura informacji zwrotnej i gdzie innym zależy na Twoim rozwoju. Gdzie i jak szukać takich okoliczności to już materiał na zupełnie inny film.
To tylko pięć wybranych metod z całego worka użytecznych technik. Bibliografię do tego materiału znajdziesz w opisie.
Tymczasem przypomnijmy, o czym powiedzieliśmy
Obserwacja: sprawdzi się, gdy chcesz się nauczyć nowych zachowań (udzielanie informacji zwrotne, lepsze zarządzanie swoim czasem, lepsze wystąpienia publiczne)
Intencjonalne ćwiczenie: gdy chcesz zostać ekspertem/mistrzem
Zadawanie pytań: gdy chcesz lepiej rozwiązywać problemy
Ekscytacja: gdy chcesz szybciej przyswajać wiedzę
Informacja zwrotna: gdy chcesz efektywnie zdobywać nowe kompetencje
Przytoczony materiał jest oczywiście znacznie bardziej obszerny i zniuansowany. Jeśli zainspirował Cię do dalszej pracy, świetnie. Dziękuję za poświęcony czas i: miłej nauki!
Popularne zapytania: 5 sposobów na lepsze uczenie się, sposoby na lepsze uczenie się, nauka poprzez zadawanie pytań, jak zostać ekspertem, jak uczyć się złożonych czynności, na co zwracać uwagę gdy rozwiązujesz problem
0 Komentarzy