autoprezentacja

Jak wypadać profesjonalnie, czyli autoprezentacja w biznesie i nie tylko

Opublikowane przez admin w dniu

Jak spojrzeć na autoprezentację, aby życie sobie ułatwić, a nie utrudnić? Spójrzmy na nią pod kątem długości i jakości. Jeśli chodzi o długość, autoprezentacja może być krótsza lub dłuższa. Jeśli chodzi o jakość, może być to przedstawienie się oficjalne (elevator pitch, rozmowa o pracę) lub nieoficjalne (towarzyskie). 

Okoliczności decydują o czasie, a odbiorca o jakości. Obie te sfery się przenikają. Podczas rozmowy o pracę masz zazwyczaj więcej czasu na przedstawienie swoich zalet, lecz może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony nie tylko o klasyczne zaprezentowanie się, lecz także o coś niezwykłego, np. kreatywne wykorzystanie spinacza.

Jakość bywa warunkowana branżą. Im bardziej „sztywna” (jak bankowość lub księgowość), tym bardziej klasyczna; im bardziej kreatywna (np. reklama), tym bardziej różnorodna (choć w ramach branży ta różnorodność zapewne nie jest niczym niezwykłym). 

Długość autoprezentacji

Jak się przedstawisz? W gruncie rzeczy jest to pytanie o selekcję informacji na swój temat. Im więcej zatem wiesz o sobie oraz im więcej wiesz o okolicznościach, tym łatwiej będzie Ci się przedstawić (więcej w dalszej części rozdziału). 

Kim jesteś i co mógłbyś powiedzieć o sobie komuś obcemu, aby przybliżyć mu siebie? Zacznij od wersji mało rozbudowanej, odpowiadając na kluczowe pytania: 

Kto: [Nazywam się…] Jan Kowalski. 

Kto: [Nazywam się…] Jan Kowalski, miło mi cię poznać. / Mam na imię Jan… 

Co: [Zajmuję się…] Prowadzę szkolenia z wystąpień publicznych. 

Jak: [robiąc to…] organizując szkolenia indywidualne 

i grupowe. 

Po co: Zwiększam pewność siebie klientów i przyśpieszam ich pracę. 

Kluczowe zatem jest to, aby wiedzieć, co możesz o sobie powiedzieć. 

Jak zacząć się przełamywać? Gorąco zachęcam do potraktowania całości jak gry, zabawy. Niczego nie tracisz. Przecież nie znasz tej osoby. Co zatem możesz stracić? Na pewno nie stracisz relacji, bo jeszcze jej nie ma. 

Czy można spojrzeć na autoprezentację inaczej? Oczywiście. Steve Jobs, który był fatalnym szefem, ale znakomitym marketingowcem, ujął inaczej pytania konieczne do stworzenia dobrej autoprezentacji: 

• Czym się zajmujesz?
• Jaki problem rozwiązujesz?

• Co cię wyróżnia?
• Co twój odbiorca/klient będzie z tego miał? 

Jeśli chcesz, skorzystaj teraz z jego metody, tylko że ona też może być mniej lub bardziej obfita w treść, zależnie od sytuacji. Wybór należy do Ciebie. Podpowiadam tylko, że łatwiej stworzyć coś przekonującego, gdy znasz swoje głębokie motywacje. Nie znasz ich? Spróbuj je odkryć. 

Okoliczności 

Bardzo dużo zależy od okoliczności. Gdy podchodzi do Ciebie ktoś inny, przeważnie jest to łatwiejsze. Też tak masz? Pomyśl więc, że gdy Ty podchodzisz do kogoś innego, wyświadczasz mu być może nie lada przysługę. Jeśli bowiem jesteście w takich okolicznościach jak bankiet czy konferencja, możliwe, że on czy ona też nie zna zbyt wielu osób i odetchnie z ulgą, gdy się okaże, że może z kimś porozmawiać, nie stojąc już samotnie jak latarnia morska. Zacznij więc od takich okoliczności, by następnie przejść przez kolejne. 

Przedstawienie się na konferencji (gdy np. podchodzisz do kogoś stojącego samotnie) 

My się jeszcze nie znamy. Przemysław Kutnyj. 

Elevator pitch (tzw. mowa windowa, gdy chcesz się komuś szybko przedstawić, tak aby kojarzył Cię z konkretną aktyw- nością) 

Możesz odpowiedzieć dokładnie wg przedstawionego na początku schematu.

Interview (rozmowa o pracę, gdy np. rekruter prosi Cię, byś opowiedział o sobie) 

Nazywam się Jan Kowalski.
Jestem menedżerem PR od trzynastu lat.
Do tej pory zajmowałem się głównie obsługą klientów z branży finansowej. Dbałem o ich obecność w mediach i zapewniałem bezpieczeństwo przepływu informacji. 

W ostatnim prowadzonym projekcie mój zespół uzyskał dzięki wspólnej pracy ekwiwalent reklamowy w wysokości trzech milionów złotych. 

W przyszłości chcę zarządzać rozbudowanymi projektami w większym stopniu jako menedżer. Uwielbiam zarządzać ludźmi, a rozbudowane projekty to szansa na satysfakcję w tym obszarze. 

Zapewniam rzetelność i wysoką jakość obsługi klienta w trosce o państwa relacje z partnerami biznesowymi. 

Podsumujmy zatem

  • Aby zrobić dobrą autoprezentację, przyjrzyj się sobie, udzielając odpowiedzi na konkretne pytania. 
  • Przygotuj się: ułóż wersję na bogato (jak do rozmowy kwalifikacyjnej), by następnie dokonać selekcji w zależności od okoliczności.

Jeśli chcesz poćwiczyć naprawdę i dowiedzieć się znacznie więcej, zapraszam na moje autorskie szkolenie TU.

Zapraszam Cię również do subskrypcji kanału na YT: https://www.youtube.com/dobramowawystapieniapubliczne

Popularne zapytania: jak wypadać profesjonalnie, autoprezentacja w biznesie, jaka długość autoprezentacji, okoliczności autoprezentacji, przedstawienie się na konferencji, elevator pitch, mowa windowa, jak zrobić dobrą autoprezentację, dobra autoprezentacja

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

autoprezentacja